Telefon: 0236-344004

Fax: 0236-344383

Amplasare geografică

Comuna este situată în partea de sud-est a județului Galați, fiind limitrofă municipiului Galați cu care se invecinează în partea de sud. În partea de vest se învecinează cu teritoriul comunei Smârdan, la nord cu teritoriul comunei Tulucești iar la est cu teritoriul municipiului Galați.

Suprafața administrativ-teritorială a comunei este de 4.493 ha., din care 489 ha în intravilan, conform PUG-ului. Distanța dintre Vînători și Costi este de de 3 km, între Vînători și Odaia Manolachi este de 2 km, iar dintre Vînători și Galați este de 5 km.

Satul Costi este amplasat în partea de sud față de satul de reședință. Satul Odaia Manolachi este amplasat în partea de nord-vest față de satul de resedință.

Accesul dintre Vînători și Galați se realizează prin DN 26 GALAȚI—BÂRLAD, iar între satele componente prin DC 36.